Közös ötletelésre hívjuk a székelyföldieket. Csatlakozz egy projekttel az Európa Kulturális Főváros 2021-es programjához.
Készül Sepsiszentgyörgy Európa Kulturális Fővárosa pályázata. Csatlakozz te is egy ötlettel, ami esélyesebbé teszi Székelyföld jelöltségét erre a címre.
Sepsiszentgyörgy Székelyföld nevében pályázza meg a címet. Négy partnervárossal ‐ Csíkszeredával, Gyergyószentmiklóssal, Kézdivásárhellyel, Székelyudvarhellyel ‐ közösen, Hargita és Kovászna Megye Tanácsával partnerségben, ugyanakkor a teljes Székelyföld‐régió intézményeinek, kulturális aktorainak, természeti adottságainak és erőforrásainak bevonásával állítja össze a kulturális főváros évre szóló pályázatát és annak programkínálatát.
A minél átfogóbb és szélesebb rétegeket képviselő programjavaslat érdekében ötletgyűjtő kampányt indítunk, melynek célja feltérképezni az itt élő vagy innen származó emberek gondolatait, elképzeléseit 2021‐re, az európai kulturális főváros évére vonatkozóan.
Ha van egy gondolatod, ötleted vagy egy kiforrott elképzelésed, amely nélkül szerinted nem lenne igazi kulturális főváros Sepsiszentgyörgy és Székelyföld, töltsd fel weboldalunkra legkésőbb augusztus 24‐ig.
Útmutató az ötletgyűjtő projekt adatlapok kitöltéséhez
Az Európa Kulturális Főváros program az Európai Unió azon kezdeményezése, melynek célja az európai kultúra gazdagságát és sokszínűségét népszerűsíteni, illetve közelebb hozni egymáshoz Európa népeit a kölcsönös megismerés révén.
Az Európa Kulturális Fővárosa cím rotációs rendszerben vándorol a tagállamok között, 2021-ben Románia és Görögország a soros országok.
A kulturális főváros címről bővebben itt olvashatsz >>
A pályázatról
Sepsiszentgyörgy Székelyföld nevében pályázza meg a címet. Négy partnervárossal - Csíkszeredával, Gyergyószentmiklóssal, Kézdivásárhellyel, Székelyudvarhellyel - közösen, Hargita és Kovászna Megye Tanácsával partnerségben, ugyanakkor a teljes Székelyföld-régió intézményeinek, kulturális aktorainak, természeti adottságainak és erőforrásainak bevonásával állítja össze a kulturális főváros évre szóló pályázatát és annak programkínálatát.
A Sepsiszentgyörgy Európa Kulturális Fővárosa program célja az egyéni és közösségi identitások megértésének elősegítése, az identitások különbözőségéből, meg nem élhetőségéből, meg nem értéséből, el nem fogadásából adódó feszültségek csökkentése, az egyéni és közösségi szabadság, illetve a társadalmi kohézió erősítése a művészet és a kultúra közvetítésével.
Ez a megközelítés különböző típusú identitások megszólítását, tematizálását, párbeszédhelyzetbe hozását feltételezi; a kulturális főváros programnak egy olyan kontextust kell jelentenie, amely a város és a régió minél több lakóját közvetlenül megszólítja, kulturális programok, művészi intervenciók, edukatív programok és a mérhetőséget és a továbbfejlesztés lehetőségét biztosító visszacsatolási mechanizmusok által.
A koncepcióról bővebben itt olvashatsz >>
Programtípusok. Mire érdemes odafigyelni?
A pályázat gerincét adó programjavaslatot képező események száma nincs előre meghatározva. A kulturális főváros projekt célja, hogy a központi témát, mintegy „vörös fonalként” használva, egymást kiegészítő, megerősítő, európai kitekintést és széleskörű társadalmi részvételt biztosító, magas minőséget produkáló, ám nem kizárólag a magas kultúrát képviselő események sorát fűzze egybe. Ezen a programcsomagon keresztül kell az identitás témáját felszínre hozni, a különbözőségek nem értéséből fakadó gátakat leépíteni, illetve szintén a különbözőségekből fakadó sokszínűséget és értékeket meghonosítani, kiemelni.
Ennek értelmében a Főváros pályázata olyan programokra kíván építeni, amelyek:
- képesek azonosítani egy, az identitáshoz kapcsolódó problémát, amelyet a kultúra és a művészetek segítségével kívánnak tematizálni és/vagy modellértékű megoldást keresni hozzá;
- céljaik konkrétak, eredményeik mérhetőek;
- széleskörű közönséget képesek megszólítani, célcsoportjuk ugyanakkor konkrétan meghatározható;
- nyilvánvaló európai dimenzióval rendelkeznek: Európa számára releváns témát dolgoznak fel vagy európai együttműködés révén, ennek segítségével valósulnak meg;
- partnerségre kívánnak építeni. (A partnerek bevonása nem kötelező érvényű kritérium, ugyanakkor a szélesebb rétegek megszólítása és a térségen túlmutató hatások érdekében ajánlott. A partnerek lehetnek helyiek, hazaiak, európaiak, létező vagy elképzelt, tervezett kapcsolatra alapulóak, a Románia határán kívül eső partnerek bevonása a projektek európai dimenziójának biztosításában segíthetnek.)
Az ötletgazdákat kérjük, hogy projektjeiket térben is helyezzék el; amennyiben létező épületről, helyiségről, szabadtérről van szó, akkor azt jelezzék, ha meg nincs még megfelelő tér a kulturális esemény befogadására, akkor az elképzelt optimális helyet kérjük megjelölni.